furas.pl
# prywatne notatki - Python, Linux, Machine Learning, etc.

Przestrzeń wolna (free) a dostępna (available) na dysku pod Linux

2015.07.24 - piątek / kategoria: Linux / tagi: linux /

Systemy plików ext2, ext3 i ext4 domyślnie rezerwują na dysku około 5% przestrzeni na potrzeby root aby zawsze miał wolne miejsca potrzebne na zalogowanie się i wykonanie awaryjnych działań. Sprawia to, że na partycji może być wolne (free) kilka gigabajtów ale dla użytkownika będzie dostępne (available) zaledwie kilka megabajtów.

Przykładowo dla partycji o wielkości ok. 500GB będzie zarezerwowane około 25GB (5% z 500GB) czyli mająć na dysku wolne 30GB dostępne będzie tylko 5GB.

Nie na każdej partycji jest potrzeba rezerwowania takiej ilości miejsca. Jeśli katalog /home jest na osobnej partycji to taką rezerwę można spokojnie zmniejszyć lub nawet całkowicie zlikwidować i odzyskać sporą ilość gigabajtów na swoje potrzeby.

Poniższ komenda pozwala podać jaki procen ma być zarezerwowane na danej partycji

sudo tune2fs -m <procent> <urządzenie>

Zarezerwowanie 1% na partycji /dev/sda3

sudo tune2fs -m 1 /dev/sda3

Całkowite zrezygnowanie z rezerwacji (czyli ustawienie 0%)

sudo tune2fs -m 1 /dev/sda3

Procent może być też ułamkiem np. 0.5%

sudo tune2fs -m 0.5 /dev/sda3
Książki: python-dla-kazdego-podstawy-programowania python-wprowadzenie python-leksykon-kieszonkowy python-receptury python-programuj-szybko-i-wydajnie python-projekty-do-wykorzystania black-hat-python-jezyk-python-dla-hackerow-i-pentesterow efektywny-python-59-sposobow-na-lepszy-kod tdd-w-praktyce-niezawodny-kod-w-jezyku-python aplikacje-internetowe-z-django-najlepsze-receptury