furas.pl
# prywatne notatki - Python, Linux, Machine Learning, etc.

Jak uzyskać polskie znaki w Google Web Fonts

2012.09.05 - środa / kategoria: HTML / tagi: fonts HTML /

Jeśli czcionka linkowana z Google Web Fonts posiadająca polskie znaki nie wyświetla ich na stronie pomimo dodania do linku subset=latin to należy to zamienić na subset=latin-ext lub subset=latin,latin-ext. Przykład linku dla czcionki Oregano

...

...

Pełny przykład dla czcionki Open Sans. Dla porównania drugi tekst jest w Georgia, która jest w większości komputerów i jest wyraźnie odmienna od Open Sans. Jeśli by Open Sans nie wczytało to pierwszy tekst wyświetli w Georgia i od razu widać, że jest problem z Open Sans.

Open Sans


span { font-family: Georgia; font-size: 20pt; } 
.open_sans { font-family: 'Open Sans', Georgia; }Open Sans: ęóąśłżźćń ĘÓĄŚŁŻŹĆŃ Grumpy wizards make toxic brew for the evil Queen and Jack. 
Georgia: ęóąśłżźćń ĘÓĄŚŁŻŹĆŃ Grumpy wizards make toxic brew for the evil Queen and Jack.

A co jeśli czcionka z Google Web Fonts nie ma polskich liter ?

Jeśli czcionka nie posiada polski znaków to na szczęście Google zezwala na ich przerabianie zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych. Zostaje wtedy tylko zaopatrzyć się w jakiś program do przerabiania czcionek. Przykładowo przyjemnym w użyciu jest FontCreator od High Logic - niestety płatny i tylko pod Windows. Duże możliwości ma też darmowy FontForge (dostępny pod Linux, Windows i Mac) ale starszym wersjom czasami zdarza się nieoczekiwanie zamknąć.

A jeśli ktoś jednak nie ma czasu lub zapału to przeróbki może zlecić specjaliście (furas@tlen.pl) ;)

Książki: python-dla-kazdego-podstawy-programowania python-wprowadzenie python-leksykon-kieszonkowy python-receptury python-programuj-szybko-i-wydajnie python-projekty-do-wykorzystania black-hat-python-jezyk-python-dla-hackerow-i-pentesterow efektywny-python-59-sposobow-na-lepszy-kod tdd-w-praktyce-niezawodny-kod-w-jezyku-python aplikacje-internetowe-z-django-najlepsze-receptury