Search on blog:

Jak uzyskać polskie znaki w Google Web Fonts

Jeśli czcionka linkowana z Google Web Fonts posiadająca polskie znaki nie wyświetla ich na stronie pomimo dodania do linku subset=latin to należy to zamienić na subset=latin-ext lub subset=latin,latin-ext. Przykład linku dla czcionki Oregano

...

...

Pełny przykład dla czcionki Open Sans. Dla porównania drugi tekst jest w Georgia, która jest w większości komputerów i jest wyraźnie odmienna od Open Sans. Jeśli by Open Sans nie wczytało to pierwszy tekst wyświetli w Georgia i od razu widać, że jest problem z Open Sans.

Open Sans


span { font-family: Georgia; font-size: 20pt; } 
.open_sans { font-family: 'Open Sans', Georgia; }Open Sans: ęóąśłżźćń ĘÓĄŚŁŻŹĆŃ Grumpy wizards make toxic brew for the evil Queen and Jack. 
Georgia: ęóąśłżźćń ĘÓĄŚŁŻŹĆŃ Grumpy wizards make toxic brew for the evil Queen and Jack.

A co jeśli czcionka z Google Web Fonts nie ma polskich liter ?

Jeśli czcionka nie posiada polski znaków to na szczęście Google zezwala na ich przerabianie zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych. Zostaje wtedy tylko zaopatrzyć się w jakiś program do przerabiania czcionek. Przykładowo przyjemnym w użyciu jest FontCreator od High Logic - niestety płatny i tylko pod Windows. Duże możliwości ma też darmowy FontForge (dostępny pod Linux, Windows i Mac) ale starszym wersjom czasami zdarza się nieoczekiwanie zamknąć.

A jeśli ktoś jednak nie ma czasu lub zapału to przeróbki może zlecić specjaliście (furas@tlen.pl) ;)

If you like it
Buy a Coffee